یکی از مهم ترین مشکلات گوشی های هوشمند، پرشدن حافظه آنها است و این موضوع برای شما بسیار آزاردهنده و کلافه کننده است.ما در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با 4 دلیل اصلی پرشدن حافظه گوشی و چگونگی مدیریت حافظه گوشی آشنا کنیم، تا دچار کمبود حافظه نشوید.

 

حتی اگر حافظه گوشی شما زیاد باشد، اما بعد از مدتی استفاده از گوشی خود دچار کمبود حافظه می شوید و باعث می شود که مرتبا فضای ذخیره سازی خود را پاکسازی کنید که معمولا نتیجه چندان جالبی ندارد، و مشکلاتی را برای شما ایجاد می کند اما ما برای رفع شدن این مشکلات راه حل های پیشنهاد کرده ایم در ادامه با ما همراه باشید.

 

4 دلیل اصلی پر شدن حافظه گوشی چیست؟

1.اپلیکیشن ها و برنامه های اجتماعی(واتساپ، تلگرام، اینستاگرام …)

 

بخش زیادی از حافظه گوشی  را اپلیکیشن و برنامه های اجتماعی اشغال می کنند. همان طور که میدانید اکثر کاربران روزانه چندین ساعت زمان خود را در برنامه های اینستاگرام، واتساپ و …  صرف می کنند. ویدیو ها و تصاویری که مشاهده می کنند در گوشی ذخیره می شود و سبب پر شدن بخشی از حافظه ی گوشی شما می شود.

چگونه این مشکل را حل کنیم؟

برای اینکه حافظه گوشی شما بدون حذف برنامه ی، خالی شود باید یک سری از تنظیمات را روی گوشی خود انجام بدهید.

آیفون:

روش های زیادی برای بررسی، بهینه سازی و حذف داده در تنظیمات آیفون وجود دارد.

روی <<General>> وسپس <<iPhone Storage>> ضربه بزنید.

در صفحه ذخیره سازی آیفون، گزینه های زیادی در هر برنامه دارید.

برای مثال، توصیه های آیفون <<حذف خودکار مکالمات قدیمی>> یا <<عکس های icloud>>

گزینه های برای حذف پیام ها و مکالمه دارید.

می توانید برخی از برنامه ها آیفون را حذف کنید فقط روی <<حذف برنامه>> ضربه بزنید تا حذف شوند.

گوشی اندروید:

راه های مختلفی برای آزاد کردن فضای گوشی های اندروید وجود دارد، داده ها معمولا پنهان هستند و پس از نصب یک برنامه، سریع تر اجرا می شوند. پاک کردن حافظه پنهان برنامه ها فایل های ذخیره شده موقت در یک برنامه حذف می شوند.

همچنین راه های مختلفی برای پاک کردن حافظه نهان برنامه در اندروید وجود دارد، می توان آن را به صورت دستی در تنظیمات انجام داد یا با استفاده از برنامه ها پاکسازی کرد.

برای پاک سازی دستی این حافظه، برنامه Settings روی دستگاه اندروید خود باز کنید.

به منوی برنامه ها بروید.

برنامه های نصب شده را انتخاب کنید.

برنامه های که میخواهید حذف کنید آن را انتخاب کنید.

به زبانه ذخیره سازی بروید و کش برنامه را پاک کنید.

2.داده های قدیمی

به طو کلی داده های قدیمی همانند حافظه نهان فضای زیادی از گوشی شما را اشغال می کند، اگر نیازی به این داده های قدیمی ندارید می توانید آن ها را از گوشی خود پاک کنید.

چگونه این مشکل را حل کنیم؟

علاوه بر مراحل بالا، آیفون در صورت نیاز به فضای بیشتر به طور خودکار فایل های کش و موقت را حذف می کند.

در گوشی های اندرویدی، برای پاک کردن حافظه نهان، همان طور که در مطالب بالا توضیح داده شد، به تنظیمات گوشی خود بروید مشخصات فضای ذخیره سازی خود را پیدا کرده و هرگونه داده های قدیمی خود را که دیگر نیاز به آنها ندارید حذف کنید قبل از حذف، حتما داده ها را بررسی  کنید.

3.عکس ها و فیلم ها

یکی از شایع ترین عوامل پرشدن حافظه گوشی، عکس ها و ویدیو هاهستند، که پخشی از حافظه ی گوشی شما را اشغال می کنند.برای نظارت به تنظیمات گوشی خود بروید و مشاهده کنید که عکس ها  و ویدیوها چند گیگابایت حافظه شما را اشغال کرده است.

چگونه این مساله را حل کنیم؟
اندروید:

از حافظه های جانبی استفاده کنید.

عکس های و ویدیوخود را به لپ تاپ یا کامپیوتر انتقال بدهید.

 

بخوانید  گلکسی a72 اندروید 12 را دریافت میکند؟
آیفون:

 

برنامه «Gallery and Camera Roll» یا «Photos» را باز کنید.

عکس ها، ویدیو یا یک آلبوم کامل را انتخاب کنید.

آلبوم هایی که به آنها نیاز ندارید را برای حذف کردن انتخاب کنید.

برای حذف روی نماد سطل زباله کلیک کنید.

 

4.متن ها

ممکن است فکر کنید که متن ها فضای زیادی را اشغال نمی کنند اما این طور نیست مکالمات متنی و پیامک های ممکن است از وب سایت ها، شرکت ها دریافت کنید که این متن ها حافظه شما را اشغال می کند.علاوه بر این، بسیاری از مکالمات متنی عکس ها، ویدیو ها و سایر رسانه هایی که برای دوستان ارسال می کنید نیز ذخیره می شود و فضایی را که مکالمه در تلفن شما اشغال می کند افزایش می دهد.

چگونه این مساله را حل کنیم؟

به برنامه پیامک های خود بروید و به صورت دستی مکالمات که به آنها نیاز ندارید راحذف کنید تا مقداری از حافظه ی شما خالی شود. همچنین برای آزاد سازی بیشتر حافظه ای خود مخاطبین های که به آنها نیاز ندارید را حذف کنید.

 

چه نکاتی را برای جلوگیری از پرشدن گوشی رعایت کنیم؟
  1. پوشه های مربوط به شبکه های اجتماعی را به صورت مداوم خالی کنید.
  2. پوشه های دانلود ها را به طور مداوم خالی کنید.
  3. از حافظه های جانبی استفاده کنید.
  4. ازپخش آنلاین به جای دانلود ویدیو و موزیک استفاده کنید.
  5. گزینه دانلود خودکار پیام رسان ها را غیر فعال کنید.
  6. از برنامه برای مدیریت حافظه استفاده کنید.

 

مدیریت حافظه

یکی از روش های مفید برای مدیریت حافظه گوشی ، برنامه های برای مدیریت دستگاه هستند.  برنامه های که وضعیت گوشی شما را بررسی کرده و راه کارهای مفیدی برای بهبود آن ارائه می کنند که یکی از آنها راه کار های کاهش حافظه مصرفی دستگاه است. برنامه که های برای کاهش مصرف حافظه به شما کمک می کند عبارت از: (Clean Master، SanDisk Memory zone، Storage Space، Memory Booster) که یکی از مشهورترین اپلیکشین ها در این حوزه برنامه Clean Master برای مدریت گوشی است. این اپلیکیشن وضعیت کلی دستگاه و مشکلات نرم افزاری موجود را برای شما اطلاع رسانی می کند. فیل های اضافی و تکراری را به صورت خودکار پاکسازی می کند. پیشنهاد می کنیم سری به مقاله بهترین برنامه های اندروید سال 2019 بزنید.

 

بخوانید  قیمت تعویض صفحه نمایش اپل واچ سری 8 چقدر است؟
نتیجه گیری

با بیشترفت تکنولوژی اپلیکیشن و برنامه های اجتماعی زیادی راهی بازار شده اند که داده های بسیار اعم از عکس، فیلم، موسیقی و …. به گوشی های هوشمند راه پیدا کرده و حافظه ی آن ها را اشغال می کنند، که این مسئله برای شما کلافه کننده است. در این مقاله سعی کردیم برای شما عزیزان 4 دلیل اصلی پرشدن حافظه گوشی و راه کارهایی برای آزاد سازی حافظه و مدیریت حافظه گوشی ارائه دهیم. تا بتوانید مشکلات حافظه گوشی خود را حل کنید.برای  اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید. حل مشکل پربودن گوشی اندروید و شیائومی

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها